Woda odpadowa w odwróconej osmozie powstaje jako naturalny efekt procesu filtracji, który polega na oddzielaniu czystej wody od zanieczyszczeń za pomocą półprzepuszczalnej membrany.
W odwróconej osmozie woda z kranu (woda z zanieczyszczeniami) jest tłoczona pod ciśnieniem przez membranę odwróconej osmozy. Membrana przepuszcza tylko cząsteczki wody, zatrzymując wszelkie zanieczyszczenia (m.in. sole mineralne, metale ciężkie, bakterie i wirusy, związki organiczne), a następnie spłukuje odprowadzając bezpośrednio do kanalizacji.
Gdyby ta brudna woda nie była regularnie odprowadzana, zanieczyszczenia osadziłyby się na membranie, zapychały ją i uszkadzały, znacznie skracając jej żywotność. Spuszczanie jej do kanalizacji to najprostszy i higieniczny sposób na pozbycie się skoncentrowanych zanieczyszczeń. Usuwanie wody odpadowej to więc forma samooczyszczania się systemu.
-
Miraqua ALFA - 1 : 1,2
Oznacza to, że na 1 litr wody czystej przypada 1,2 litra wody odpadowej.
-
Miraqua YOTA - 1 : 1,4
Oznacza to, że na 1 litr wody czystej przypada 1,4 litra wody odpadowej.
-
Miraqua DELTA - 1 : 1,4
Oznacza to, że na 1 litr wody czystej przypada 1,4 litra wody odpadowej.
-
Miraqua OMEGA (tryb zasilania z instalacji wodnej) - 1 : 1,4
Oznacza to, że na 1 litr wody czystej przypada 1,4 litra wody odpadowej.
Woda odpadowa jest nieuniknionym elementem procesu odwróconej osmozy. Prowadzone testy udowodniają niski poziom odpadu wody w dystrybutorach Miraqua. Mniej zaawansowane systemy filtracji odwróconej osmozy innych producentów mogą generować trzykrotnie więcej wody odpadowej niż wody czystej.
Wymiana wkładu filtrującego jest równie łatwa jak wymiana baterii – nie potrzebujesz żadnych narzędzi ani pomocy serwisu. Aby zdemontować stary filtr wystarczy przekręcić głowicę filtra w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara i go wyjąć.
Montaż dystrybutora wody jest prosty i szybki – nie wymaga udziału profesjonalnego serwisu zewnętrznego ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy podstawowa znajomość instalacji oraz kilka prostych kroków, by samodzielnie podłączyć urządzenie do sieci wodnej. Dystrybutor jest wyposażony w standardowe złącza, kompatybilne z typowymi instalacjami wodociągowymi.
W zestawie znajduje się wężyki, trójnik z zaworem kulowym oraz uszczelka. Instalacja polega na podłączeniu się do istniejącego zaworu wody zimnej (np. pod zlewem) i doprowadzeniu wężyka zasilającego oraz wężyka odprowadzającego wodę.
Dystrybutory Miraqua Alfa, Delta i Yota monitorują zużycie każdego filtra osobno. W momencie, gdy zużycie konkretnego filtru wyniesie 80% na panelu pojawi się komunikat. Po całkowitym zużyciu filtra, na wyświetlaczu pojawi się druga informacja, przypominająca o natychmiastowej wymianie. Eksploatacja każdego wkładu oceniana jest niezależnie, ponieważ poszczególne typy wkładów zużywają się z różną intensywnością.
Zazwyczaj najszybciej wymiany wymagają wkłady CF i PAC.
Dystrybutory Miraqua z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w domach i małych biurach. Modele z podłączeniem do sieci wodociągowej odznaczają się większa wydajnością niż dystrybutory zasilane wodą ze zbiornika. Zależnie od tego, ile osób będzie korzystało z dystrybutora zalecamy wybór następujących modeli:
- 1-2 użytkowników – OPUS Miraqua Alfa;
- 2-4 użytkowników – OPUS Miraqua Yota;
- 4-6 użytkowników – OPUS Miraqua Delta, OPUS Miraqua Omega